Get the Christmas spirit by helping babies

Posted on December 19, 2011

0


LATVIAN (for English please scroll down):

Šoreiz rakstu nevis par restorānu vai kafejnīcu, bet gan par Sociālo aprūpes centru Kapseļu ielā. Nesen uzzināju, ka tur nonāk pavisam mazi bērniņi, arī zīdainīši, ko vai nu pametuši vecāki (visbiežāk narkomāni vai alkoholiķi), kā arī bērni līdz 4 gadu vecumam ar ļoti smagām saslimšanām un kustību traucējumiem. Pašai esot mājās ar zīdaini, varu iedomāties, kā viņiem ikdienā “iziet” pamperi. Tad nu iedomājos uzdāvināt viņiem kārtīgu autiņbiksīšu paku uz svētkiem kā ziedojumu. Apjautājoties dakterei no šī centra, noskaidroju, ka viņiem vēl lieti noderētu CD atskaņotājs, lai mazie var paklausīties Ziemassvētku dziesmas. Pašai tāds lieks nebija, tāpēc iedomājos apjautāties Twitter, vai kāds tādu varētu noziedot – un tad sākās pozitīvisma lavīna.. atradām pat vairākus CD atskaņotājus, lieku televizoru un portatīvo datoru, kā arī saņēmu jautājumus, kā var palīdzēt ziedot autiņbiksītēm.

Tad nu lai būtu vienkāršāk iesaistīties šajā nejaušajā labdarības kampaņā ar Edgara Koroņevska palīdzību tapa mājaslapa: palidzesim.info

Droši ielūkojaties tur, lai redzētu vajadzīgo mantu sarakstu vai arī noskaidrotu, kā ziedot. Priecāšos, ja arī jums šis kļūs par mazo labo darbu Ziemassvētku sajūtas iegūšanai. Vismaz man tā ir radusies noteikti!

Paldies visiem, kas jau ir noziedojuši (uz šo brīdi, kad rakstu, jau vairāk nekā 150 Ls)!

ENGLISH:

This time I wanted to write about a different place – a Social care center in Riga on Kapseļu Str. It is home for babies – orphans (and mostly they do have parents – drug addicts or alcoholics that have dumped their babies) and children till 4 years of age with serious disabilities. State provides them with the most necessary things, however, they need lots and lots of diapers daily (especially size 5 and 6 for children with disabilities, who spend most of the time in bed) and some other practical things.

I wanted to make a small donation of diapers to this center and asked – what would they need. The doctor that I knew said that diapers and a CD player. After the initial tweet by me looking for used CD players to be donated to the center, people on Twitter showed such interest that with help of Edgars Koronevskis we created a website palidzesim.info . Now we could call it a positive wave – people are donating money, bringing diapers to the center themselves and we have managed to find CD players so that children are able to listen to Christmas songs.

We will be collecting donations till 1st January and then will purchase diapers and bring them to the center.

Thank you to everyone, who is already supporting us!

If you want to join in, you can donate using Paypal button on the right side of the website palidzesim.info or via transfer to my Swedbank account:

ZANE BOJĀRE
LV63HABA0551009126971
Swedbank AS

Please add reference: Donation to the Social center

Or if you live in Riga, you can bring diapers, children shoes and boots, an old stroller or car-seat for children to the Center in Kapseļu Str 18.

Advertisements
Posted in: riga