(Closed down) 1221 sister-restaurant on Alberta Str

Posted on March 29, 2013

4


1221_Alberta

(Diemžēl restorāns ir aizvērts // Unfortunately this restaurant is already closed down). I do recommend “1221” in the Old Town instead.

LATVIAN:

Mana bloga lasītājiem nebūs noslēpums, ka viens no maniem iemīļotākajiem restorāniem ir 1221 Vecrīgā (par ko var vairāk palasīt šajā blogierakstā). Tāpēc man ir īpašs prieks, ka uz Alberta ielas šim restorānam jau kādus divus mēnešus ir māsiņa – 1221 otrais restorāns. Interjers un kopējā sajūta gan atšķiras, bet apkalpošanas un ēdienu kvalitāte ir tā pati kas Vecrīgā.

Pēdējā apmeklējumā mani īpaši pārsteidza viņu pašmāju saldējuma piedāvājums, kur starp standartgaršām atradīsiet arī gurķu sorbertu, biešu saldējumu un pat saldējumu ar trifelēm (un, nē, es šeit nedomāju končas, bet gan tās dīvainās zemē augošās sēnes). Starp citu – trifeļu saldējums mani patīkami pārsteidza, lai arī garša bija tieši tik nepierasta, ka bija grūti nodefinēt, ir labi vai tomēr nē. Vērts pamēģināt. Es sev nosolījos nākamreiz saņemties uz biešu saldējumu!

ENGLISH:

Regular blog readers probably already know that one of my all time fav restaurants is 1221 in Old Town (you can read more about it in this post). Therefore I was very happy to find out that they have opened another restaurant on the most beautiful street in Riga – Alberta Str. Even though the interior differs, the quality of food and service is the same (and it’s very good).

On my last visit there was surprised about their home-made ice cream selection. Among regular ice creams they also had cucumber sorbet, beet root ice cream and even ice cream with truffles (not candies, but mushrooms). The latter one was a truly unique taste experience hard to define, but overall I would suggest it for those, who are ready to experiment. Made myself a promise to try the beet root ice cream next time I’m there.

Praktiskais info / Practical info:

Restaurant Alberta 1221, address: Antonijas 13 (entrance from Alberta Str)

Working hours: to be updated (on working days business lunch offer 12-16)

More information: Web

Advertisements
Posted in: Places, Restaurant