Silence and Social Entrepreneurship aka LUDE

Posted on December 10, 2013

0


ImageENGLISH:

I know it’s a bad style to start a blog post with apologies and explanations, however I guess that’s exactly what I have to do after being silent for so long. BUT I do have a very good excuse for that. For years I’ve been writing about places that either provide good food or represent the creativity of people in Riga. I’m proud to be a co-owner of something that falls under the latter category, namely, a social enterprise LUDE that carries out creative work – production of stylish design rugs made from textile leftovers and by loving hands of senior people.

After hearing more and more remarks on not updating this blog for such a long time, I realized that ever since LUDE was established, I haven’t had time to post here anything. I have made an early New Years resolution to still keep this blog up and hip, but in the meantime you are welcome to find out more about LUDE. I hope that our website tells the story and gives an insight of who we are and what we produce. Besides, if you happen to be in Riga, don’t hesitate to visit us in our creative home in Āgenskalns (Nometņu Str 25, in the yard). This Saturday, 14 Dec, we will be open (11am-3pm) specially for those seeking Christmas gifts with good karma. But you are also very welcome to visit us on normal working days – find more info on LUDE website or become our friend on Facebook.

LATVIAN:

Zinu, zinu, ka sākt runu vai bloga ierakstu ar atvainošanos nav labais stils. Bet man laikam tā tomēr būtu jārīkojas, ņemot vērā, ka šeit ir valdījis klusums vairāk nekā pusgadu. Tomēr uzreiz gribu attaisnoties, ka iemesls tam ir gana labs. Gadiem esmu rakstījusi par vietām Rīgā, kas vai nu piedāvā gardus ēdienus un dzērienus, vai arī demonstrē rīdzinieku radošumu. Man ir gods, prieks un gandarījums, ka kopš šī gada marta pati esmu kļuvusi par līdzīpašnieci radošam uzņēmumam LUDE. Mājīgā darbnīcā klusā Āgenskalna pagalmiņā top dizaina paklāji no tekstila atgriezumiem, piedevām tos darina cilvēki, kas jau sasnieguši pensijas vecumu, bet vēlas būt aktīvi un noderīgi.

Klausoties arvien biežāk izskanējušos pārmetumos par klusumu šajā blogā, sapratu, ka kopš uzņēmuma dibināšanas patiesi nav sanācis laika neko te ierakstīt. Jau laicīgi izsaku sev un jums jaungada solījumu tomēr turēt šo blogu dzīvu, un ticiet man – Rīgā joprojām pietiek jaunu, trendīgu, mājīgu un foršu vietu, par ko rakstīt. Bet tikmēr – esiet laipni lūgti iepazīties ar LUDI virtuāli, kļūt par mūsu draugu Facebook vai vēl labāk – atnākt ciemos uz Nometņu ielu 25. LUDE ir vaļā katru darba dienu no 11:00 līdz 17:00, bet īpaši Ziemassvētku dāvanu kārotājiem, būsim vaļā arī šajā sestdienā, 14.decembrī un gaidīsim ciemos uz kādu piparkūku un karstas tējas krūzi.

Advertisements
Posted in: People, Places, riga, Shop