Godīgās mellenes latgaļu gaumē

Posted on July 15, 2016

0


 

20160715_134231

Iedvesmojoties no Zanes Eniņas eksperimenta ar “godīgajām mellenēm”, manai draudzenei Ievai radās ķecerīga doma notestēt šādu pašu principu citā vietā, un es kā reiz pagadījos ciemos, kad devāmies vietējos melleņu purvos Sauleskalnā.

Tā nu piektdienas pēcpusdienā (ap 14:00) Latgales ārēs, netālu no Krāslavas un Kombuļiem, izveidojām “pašapkalpošanās galdiņu” ar 6 burciņām.

20160715_134222

Tā kā melleņu lasīšanā mums čakli palīdzēja mazi ogu ēdāji, sanāca tik 3 mazas burciņas ar mellenēm, tām pieplusojām 3 burciņas ar turpat lasītu, izkaltētu liepziedu tēju.

Ekspektāciju nekādu nebija. Visdrīzāk likās, ka ar tik simbolisku automašīnu plūsmu kā Krāslava – Aglona ceļā, eksperiments visdrīzāk paliks nepamanīts. Arī līdzekļi plakāta izgatavošanai un galda uzklāšanai mums bija ļoti simboliski, un printera vietā nācās paļauties uz bērnu flomīšiem un pašu rokrakstu.

 

Atšķirībā no Zanes, kura varēja ar prieku teikt, ka cilvēki IR godīgi un ar to arī eksperimentu beigt, mums atbilžu vietā drīzāk radušies jautājumi. Jebkurā gadījumā rezultāts, pēc 5h atgriežoties pie galdiņa, mūs pārsteidza!

Tātad statuss pie galdiņa:

20160715_193754

  • palikušo burciņu skaits 0
  • uz klāt esošās lapiņas norādīts, ka 1 burciņa = 1 eur, tātad principā, sekojot šim ieteikumam, burciņā būtu jābūt 6 eur + 2.30 eur, ko bijām ielikušas pašas, lai būtu skaidrs, kur jāmet monētas. Nauda burciņā – 3.30 eur (atņemot mūsu 2.30 eur, tīrais ienākums = 1 eur)
  • interesanta nianse: tā kā mums nebija krājkasītes, izlīdzējāmies ar burku, kuras vāciņā iegriezām caurumu naudai, un vāku pielīmējām ar melno “dakteipu”. Mums atgriežoties, vāciņš bija atlīmēts un tad atkal simboliski aizlīmēts ar citu skoču20160715_193902

Bijām drīzāk gatavas scenārijam, ka viss būs savās vietās, bet esošais iznākums mums lika izmeklētāju cienīgā garā spriedelēt.. Nez, ir bijis viens klients vai vairāki, vai cilvēkam vienkārši licies, ka viss tas labums ir 1 eur vērts vai arī pārpratis rakstīto, varbūt naudu paņēmis kāds cits, bet tad kāpēc vispār kaut kas vēl atstāts burciņā.

Un līdzās šiem spriedelējumiem, var diezgan daudz arī pavirpināt smadzenes ap to, cik liela nozīme ir ģeogrāfiskai lokācijai (Zanes gadījumā – Vangaži, mūsu – Sauleskalns pie Kombuļiem), cik vietējo “maksātspējai” un izpratnei par lietu cenu, cik transporta plūsmai, cik mentalitātei, galu galā cik vārdu lietojumam. Piemēram, Zane savā pārdošanas gadījumā ļoti lielu uzsvaru ir likusi uz vārdu “godīgs” un pat noformulējusi, ka šī iespēja iegādāties mellenes ir reizē arī pircēja godīguma tests.

Laipni lūgti mums palīgā notikuma apstākļu izmeklēšanā – kāda būtu tava versija par notikušo un iemesliem?

Mūsu piedzīvojuma interesantais iznākums ir radījis vēl lielāku azartu – nez, kā cilvēki uzvestos vēl citās vietās un apstākļos? Tāpēc aicinām līdzīgi domājošos ļauties avantūrai un, kamēr vēl mellenes mežā salasāmas, patestēt – cik godīgi būtu melleņu pircēji jūsu pusē? #godīgāsmellenes

 

Advertisements
Posted in: Uncategorized